Więcej informacji na temat systemów można znaleźć na stronie www.controlunion.com
Certyfikować powinien się każdy podmiot, który nabywa własność prawną produktu do momentu ostatniej transakcji business to business (B2B). Oznacza to, że aby produkt finalny mógł być sprzedany jako certyfikowany na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca muszą być przestrzegane wymogi GOTS (produkcja, przetwarzanie, handel, magazynowanie itd.).
Nie, pod warunkiem, że prowadzona działalność opiera się jedynie na transakcjach business to client (B2C) oraz nie następuje przepakowanie lub zmiana etykiety produktu.
Uogólniając podmioty prowadzące działalność związaną z transakcjami business to business (B2B) wymagają certyfikacji, a podmioty związane z działalnością business to client (B2C) nie.
Tak. Certyfikować powinien się każdy podmiot, który nabywa własność prawną produktu do momentu ostatniej transakcji business to business (B2B). Istnieją jednak pewne warunki, w których handlowcy są zwolnieni z wymogu certyfikacji. Zwolnione są firmy handlowe, których roczna kwota przychodu z certyfikowanych produktów GOTS jest mniejsza niż 20000€ oraz gdy nie następuje przepakowywanie lub zmienianie etykiet certyfikowanych produktów. Wtedy należy się zarejestrować w Jednostce Certyfikacyjnej, a w momencie przekroczenia tego przychodu, poddać certyfikacji.
- Kontakt z jednostką certyfikacyjną i wypełnienie formularza zgłoszeniowego
- Otrzymanie i podpisanie umowy na certyfikację
- Przygotowanie do audytu
- Audyt (coroczny)
- Raport i ewentualne zamknięcie niezgodności
- Wydanie certyfikatu
Proces certyfikacji trwa około 8-10 tygodni. Certyfikat wydawany jest na 1 rok i jest odnawiany.
Na cały koszt certyfikacji składa się opłata licencyjna pobierana przez organizację GOTS w wysokości 190 € rocznie za każdy certyfikowany obiekt oraz opłata pobierana przez jednostkę certyfikującą. Wysokość opłaty pobieranej przez jednostkę certyfikującą uzależniona jest od ilości lokalizacji przedsiębiorstwa czy zakresu jego certyfikacji. Zachęcamy zatem do kontaktu w celu zapoznania się z niezobowiązującą, ale konkretną ofertą.
Logo GOTS może być wykorzystywane jedynie przez certyfikowane podmioty. Podmiot ten ma obowiązek przesłania projektu do swojej jednostki certyfikacyjnej w celu sprawdzenia jego poprawności i akceptacji. Wykorzystanie informacji w celach marketingowych na temat systemu GOTS (np. na stronie internetowej) dozwolone jest również tylko dla posiadaczy certyfikatu.
Wyjątkiem od reguły są podmioty, które nie mają obowiązku certyfikacji (detaliści i marki) i sprzedają swoje produkty wyłącznie na zasadach B2C. Podmioty te mogą wykorzystywać logo GOTS, ale musi być ono uprzednio zatwierdzone (należy się zwrócić do naszego certyfikowanego dostawcy).
Więcej na temat zasad używania logo GOTS można znaleźć tutaj oraz tutaj.
Certyfikat Transakcji, to dodatkowy dokument, służący do przeniesienia własności certyfikowanych produktów z certyfikowanej firmy do innej firmy. To potwierdzenie, że konkretna partia dostarczonego materiału jest certyfikowana.
Na czym polega certyfikacja w systemie GOTS?
Na czym polega certyfikacja w systemie GOTS? Certyfikacja w systemie tekstylnym GOTS (Global Organic Textile Standard) jest procesem mającym na celu przyznanie przez jednostkę certyfikującą (stronę trzecią) certyfikatu poświadczającego zgodność z wymogami standardu....
czytaj dalejCertyfikat GOTS – korzyści dla przedsiębiorców.
Przemysł modowy to równoznacznik nadmiernej konsumpcji, kryzysu odpadów, zanieczyszczenia środowiska (branża generuje ok. 5% emisji CO2 na świecie) i wyzysku pracowników w globalnych łańcuchach dostaw. Zapowiadane zmiany legislacyjne, oczekiwania konsumentów chcących...
czytaj dalejMarki z certyfikatem GOTS – gdzie można znaleźć listę firm?
Konsumenci wybierają świadomie. Coraz częściej, przed zakupem różnego rodzaju tekstyliów - poszukują odpowiedzi na pytania: gdzie znaleźć ubrania z certyfikatem GOTS, gdzie nabyć tkaniny GOTS, jak znaleźć marki z certyfikatem GOTS, skąd wiedzieć czy firma ma...
czytaj dalejZrównoważona moda 2020. Wpływ pandemii na zmiany potrzeb konsumentów.
Zrównoważona moda 2020. Wpływ pandemii na zmiany potrzeb konsumentów. Rosnąca świadomość nt. wpływu działalności przemysłu odzieżowego na środowisko naturalne i niebezpieczeństw związanych z kryzysem klimatycznym, a jednocześnie zwracanie uwagi na aspekty...
czytaj dalejKorzyści z certyfikacji GOTS
Co zyskuje firma przystępując do certyfikacji? Do czego przyczyniasz się kupując produkt ze znakiem GOTS? Korzyści GOTS! Dlaczego warto się certyfikować? Redukcja ryzyka GOTS to kompleksowy instrument zarządzania ryzykiem dla Twojego łańcucha dostaw....
czytaj dalej